Anunț de interes public – dezinsecție ambientală urbană

PRIMĂRIA COMUNEI ZĂDĂRENI

În conformitate cu prevederile Ordinului nr.119 din 4 februarie 2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației și cu respectarea prevederilor, coroborate cu prevederile Legii nr.383 din 2013 a apiculturii, anunțăm următoarele:

În data de 09.07.2016, în intervalul orar 19:30 – 21:30 pe raza Comunei Zădăreni, se va efectua dezinsecția ambientală urbană ce constă în combaterea muștelor și a țânțarilor cu substanța insecticidă formulată cu emulsie în soluție apoasă, în conformitate cu recomandările făcute de Organizația Mondială a Sănătății pentru mediul urban, împotriva insectelor zburătoare.

Vă rugăm să luați măsurile preventive necesare care se impun, respectiv închiderea ferestrelor și a ușilor, adăpostirea hranei și a apei animalelor, precum și măsuri sporite privind închiderea și protecția albinelor.

Comuna Zădăreni - judetul Arad © 2016

Închide