Prezentare generală

Comuna Zadareni este situata in nordul Campiei Vingai, pe valea Muresului, si are o suprafata de 2145 ha. Din punct de vedere administrativ, comuna este alcatuita din doua sate: Zadareni – sat resedinta de comuna situat la o distanta de 8 km fata de municipiul Arad si Bodrogu Nou.

Populatia comunei este de aproximativ 2650 locuitori din care 97% sunt romani, 3,0% alte nationalitati.
Desi urmele locuirii pe aceste meleaguri dateaza din antichitate (in situl arheologic „Cartierul Nou” de la Zadareni au fost puse in evidenta o asezare din epoca fierului si o necropola romana), prima atestare documentara a localitatii Zadareni dateaza doar din anul 1333. Satul Bodrogu Nou este atestat documentar in anul 1828.
Economia comunei cunoaste in prezent o dinamica puternica, cu cresteri importante semnalate in toate sectoarele de activitate. Sectoarele economice secundar si tertiar detin ponderi importante in spectrul economic al comunei. Dintre resursele exploatabile ale comunei amintim aici rezervele de hidrocarburi.

Închide